reklama

USA, Európska únia vs. Rusko: Kam smerujeme?

Na Rusko sa po obsadení Krymu spustila vlna kritiky. Boli naň uvalené sankcie, pričom sa polemizuje o tom, ako ho je ešte možné potrestať. Samozrejme Rusi takýto prejav lásky opätovali a aj oni zakázali dovoz tovarov z krajín, ktoré  podporili, či schválili sankcie proti nim. A to všetko v dobe, keď sa EÚ snaží naštartovať slabo fungujúcu ekonomiku a neúspešne bojovať proti deflácii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V Grécku budú onedlho parlamentné voľby a západných politikov znepokojuje to, že voľby zrejme vyhrá strana SYRIZA. Tá požaduje zníženie gréckeho dlhu, ktorý už raz znížený bol a predstavuje 175% HDP. Tiež žiada viac výdavkov a menej šetrenia, ako napr. zvýšenie výdavkov na potravinové lístky, či zdravotnú starostlivosť. Vo Francúzsku budú v marci regionálne voľby a môže sa stať, že vyhrá Národný front Marie Le Penovej. Tá ľuďom sľúbila, že pokiaľ zvíťazí, Francúzsko odíde z EÚ a Eurozóny. Do kariet jej hrá vysoká nezamestnanosť vo výške 10,4%, zločinnosť a prílev migrantov. Vláda zrušila super daň z príjmu vo výške 75% nad 1 mil. eur, nakoľko tisíce bohatých Francúzov odišli do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

USA sa stále hrajú na svetového policajta, ale cítia, že koniec ich ekonomickej nadvlády sa pomaly blíži ku koncu. Štafetu ekonomických lídrov preberú krajiny ako Čína, India, Rusko a iné krajiny združené pod skratkou BRICS. Stačí sa iba pozrieť napr. na to, odkiaľ, kam a v akých množstvách prúdi väčšina svetových zásob zlata a striebra. Je zrejmé, že svetové bohatstvo sa presúva zo západných ekonomík smerom na východ, zväčša do ázijských krajín. Vplyv týchto krajín na čele s Čínou a Ruskom rastie. Veď zhruba pred dvomi rokmi tieto krajiny ohlásili vznik svojej rozvojovej banky a dnes ju už majú, pričom základný kapitál je 100 mld. USD. Táto banka má byť protiváhou MMF a Svetovej banke, kde majú hlavné slovo USA a krajiny západnej Európy. Tiež bol dohodnutý vznik Stabilizačného fondu s kapitálom min. v rovnakej výške, ktorý má chrániť tieto ekonomiky v prípade svetovej krízy. Tieto krajiny tvoria spolu 40% svetovej populácie a pätinu výkonu globálnej ekonomiky. Navyše Rusko podpísalo obrí kontrakt o dodávkach plynu do Číny v hodnote cca 290 mld. eur na 30 rokov. Taktiež podpísalo kontrakt na výstavbu plynovodu s Tureckom, ktorý má obísť Ukrajinu a zásobovať plynom južnú a strednú Európu. Rusi tiež začali v priebehu decembra 2014 testovať vlastný národný platobný systém, keďže bola snaha západných krajín odstrihnúť jeho občanov od peňazí cez spoločnosti VISA a MASTERCARD. V prvom kvartáli roku 2015 má byť spustený do ostrej prevádzky a začnú sa vydávať nové- ruské platobné karty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vážne si niekto myslí, že USA a západné štáty majú nad Ruskom nadvládu? Vyzerá to už tak, že Rusko má v boji so západnými mocnosťami navrch. Rusko má totiž na rozdiel od západných krajín dlh iba na úrovni 13,4% HDP. Pre porovnanie, dlh Slovenska je cca 55% HDP. Je tu tiež pár otáznikov. Čo by sa udialo, keby Rusko napr. oznámilo zastavenie dodávok plynu na Západ? Potom sa prezident Putin môže opýtať západných politikov, že ako vážne to s tými sankciami myslia.

Ako by asi dopadli banky západných krajín, keby Rusko oznámilo, že odkladá splatenie svojich záväzkov v tomto roku do tej doby , pokiaľ sa ich ekonomika a mena nestabilizujú? Stačí si spomenúť na krízu ohľadom Grécka spred pár rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ruská centrálna banka na rozdiel od západných centrálnych bánk navyše každý mesiac nakupuje veľké množstvá zlata.

Takže to vidím tak, že politici a centrálni bankári budú opäť ľuďom klamať a hovoriť ako dobre na tom sme a že situácia sa zlepšuje. A to len preto, lebo budú chcieť byť zase zvolení.

Jean- Claude Juncker o kríze v Grécku v roku 2011 povedal: ,, Keď ide do tuhého, musíte klamať.“

O zavedení eura: ,, Na niečom sa dohodneme, necháme to ležať a počkáme, čo sa stane. Pokiaľ nikto nespôsobí rozruch, pretože väčšina ľudí nerozumie tomu, čo bolo rozhodnuté, pokračujeme krok za krokom, pokiaľ nie je cesta späť.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O ekonomickej politike eurozóny a jej demokracii: ,, My všetci vieme, čo robiť. My len nevieme ako to urobiť, aby sme boli potom znovu zvolení.“

Ekonomická nestabilita bude pretrvávať, ak nebude ešte väčšia, štáty budú aj naďalej jeden proti druhému oslabovať svoje meny, aby mali výhodu lacnejšieho exportu a konkurencieschopnosti, vysoká nezamestnanosť v EÚ bude pretrvávať, centrálne banky budú v tlačení peňazí a iných stimuloch pokračovať možno ešte viac a aj tak to nič nevyrieši, ceny akcií, dlhopisov a nehnuteľností sa preto budú chvíľu ešte viac nafukovať, licencovaní predavači alias finanční sprostredkovatelia /poradcovia/, ktorí ignorujú stav v ekonomike a faktory, ktoré ju ovplyvňujú budú aj tento rok oblbovať klientov s tým, že akcie vraj v 15-20 ročnom horizonte zarábajú priemerne 8-9% ročne. A potom následkom takýchto rád veľa ľudí príde o svoje peniaze. Hlavne, že oni budú mať svoje provízie. Dávajte si preto pozor na takéto rady a nezabudnite, že žiadny strom nerastie do neba. 

Štefan Kompánek

Štefan Kompánek

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančný sprostredkovateľ. Venujem sa politike, ekonomike, poradenstvu a sprostredkovaniu rôznych poistných produktov ako sú napríklad životné, či úrazové poistenie, poistenie majetku- firmy, rodinné domy, byty, poistenie zodpovednosti za škodu, alebo havarijné resp. povinné zmluvné poistenie, stavebnému sporeniu, investovaniu, hypotekárnym a spotrebným úverom a ich prípadnému refinancovaniu.Od 15.12. 2014 som zároveň poslancom mestského zastupiteľstva v Turzovke, kde sa snažím obhajovať záujmy a potreby občanov. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaPolitikaNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu