Keď kandidáti do VÚC odmietajú sprístupniť informácie

Autor: Štefan Kompánek | 5.11.2013 o 7:28 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  904x

  Dňa 20.09. 2013 som odoslal  riaditeľovi Kysuckej nemocnice v Čadci na základe Zákona o slobodnom prístupe k informáciám  list so žiadosťou o odpoveď na nižšie uvedené otázky. Keďže riaditeľa nemocnice §2 zaraďuje medzi povinné osoby má podľa §17 lehotu 8 pracovných dní na vybavenie mojej žiadosti. Tá môže byť predĺžená o ďalších 8 pracovných dní.

 

Aká bola celková zadlženosť Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci za obdobie od roku 2002 do konca roku 2012 za každý kalendárny rok osobitne?

Aké boli hospodárske výsledky Kysuckej  nemocnice s poliklinikou v Čadci za obdobie od roku 2002 do roku 2012 za každý kalendárny rok osobitne?

Čo tvorilo dlh nemocnice, u ktorých subjektov a v akej výške? Prosím uviesť za každý rok a subjekt osobitne.

Aké boli náklady na odstránenie drevín pozdĺž budovy polikliniky?

Aké boli náklady na kvetinovú výzdobu  a jej osadenie pozdĺž a popred  budovu polikliniky?

Aké boli náklady na kompletnú rekonštrukciu fontány pred budovou polikliniky a kto ju realizoval?

Aké boli náklady na vybudovanie chodníka pozdĺž budovy polikliniky a kto jeho stavbu realizoval?

Aké boli náklady na renováciu časti fasády budovy polikliniky a kto ju realizoval?

Ktorá spoločnosť realizuje zatepľovacie práce v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci?

Ktorá spoločnosť je v rámci výmeny okien dodávateľom okien pre Kysuckú nemocnicu s poliklinikou v Čadci?

Koľko je v areáli Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci súkromných ambulancií a v akej výške je ročný príjem z prenájmu od všetkých súkromných ambulancií za obdobie od roku 2002 do roku 2012 za každý  kalendárny rok osobitne?

Aký je mesačný plat riaditeľa nemocnice, jeho zástupcov, primárov oddelení a ich zástupcov od 1.1 2008 do 31.08. 2013? Prosím uviesť v tabuľke v rozsahu ako stanovuje §9 odst. 3 zákona 211/2000 Z.z. (titul, meno, priezvisko, funkcia a deň ustanovenia alebo vymenovania do funkcie, pracovné zaradenie a deň začiatku výkonu pracovnej činnosti, plat alebo platové pomery a ďalšie finančné náležitosti priznané za výkon funkcie alebo za výkon pracovnej činnosti, ak sú uhrádzané zo štátneho rozpočtu alebo z iného verejného rozpočtu.)

Ak si však myslíte, že lehota na vybavenie, ktorú určuje zákon bola dodržaná, tak sa mýlite. Odpoveď na môj list som dostal až 09.10. 2013. Odpoveď však bola vybavená dňa 01.10. 2013, čo znamená že ležala niekomu na stole cca týždeň. Evidentne právnik a riaditeľ nemocnice vedia prečo. V odpovedi ma riaditeľ Kysuckej nemocnice- Ing. Martin Šenfeld žiada, aby som uviedol spôsob sprístupnenia požadovaných informácií. Svoju odpoveď som odoslal dňa 11.10. 2013, t.j. v piatok. Odpoveď z nemocnice na moje spresnenie bola vybavovaná a odoslaná 23.10. 2013 pričom som ju dostal dňa 24.10. 2013. V odpovedi mi riaditeľ, Ing. Šenfeld oznamuje  predĺženie lehoty na poskytnutie informácií. Vraj preto, lebo moja žiadosť je rozsiahla a nemocnica potrebuje viac času.

Čo je však podstatné, riaditeľ nemocnice Ing. Martin Šenfeld evidentne porušuje zákon, keď už prvý krát nedodržal zákonnú lehotu. Namiesto toho, aby mi po mojom spresnení sprístupnenia informácií tieto informácie zaslal, oznámil mi predĺženie lehoty o ďalších osem dní.

Prečo je to tak je úplne jasné. Ing. Martin Šenfeld kandiduje ako nezávislý na poslanca do VÚC Žilina. Určite by sa mu nehodilo, keby mi ešte pred voľbami poslal informácie, ktoré by neboli zrovna príjemné a mohli by ohroziť jeho šance na prípadný úspech.

Vyzývam týmto riaditeľa Kysuckej nemocnice v Čadci, Ing. Martina Šenfelda, aby všetky mnou požadované informácie bezodkladne  zverejnil v týždenníku Kysucké noviny a taktiež mi ich poslal poštou na mnou uvedenú adresu, ktorá sa nachádza v žiadosti.

Zároveň dúfam, že trápny právny formalizmus právnika a riaditeľa nemocnice, nemá za cieľ zatajiť nejaké nekalé praktiky, či nehospodárne nakladanie s verejnými, t.j. našimi peniazmi.

Blížia sa voľby do VÚC. Kandidáti už výdatne zásobujú schránky občanov svojimi letákmi. Mal som tú možnosť vidieť leták kandidátov za SMER- SD. PhDr. JUDr. Ján Podmanický  si pripisuje zásluhy za rozvoj nemocnice, napr. kúpa CT  a RTG prístroja a iné. Rekonštrukcia gynekologicko- pôrodníckeho oddelenia je už jeho tradične obohratou platňou.

Čo sa však už nespomína je to, že Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci má k 15.09. 2013  len v Sociálnej poisťovni dlh vo výške 1 047 411,-€. To znamená, že  nemocnica neodvádza odvody za svojich zamestnancov do Sociálnej poisťovne, čo znamená že zamestnanci nie sú dôchodkovo a ani nemocensky poistení.

Ak živnostník nezaplatí odvody, príde mu výzva na ich zaplatenie a ak ich ani potom neuhradí, tak nasleduje exekúcia. Ak neplatí odvody nemocnica, je to normálne. Tomu sa hovorí rovnosť pred zákonom.

Tiež sa nehovorí o tom, aká je starostlivosť a prístup personálu, napr. zdravotných sestier na niektorých oddeleniach, napr. na oddelení dlhodobo chorých.

Zodpovednosť za tento stav nesú jednoznačne páni: Blanár, Podmanický, bývalý riaditeľ nemocnice MUDr. Kanaba, terajší riaditeľ Ing. Šenfeld, ale aj ďalší poslanci VÚC za okres Čadca.

Každý z nás platí zdravotné odvody, z ktorých sú financované aj nemocnice. Dnes je isté, že možno už táto vláda bude musieť nemocnice nanovo oddlžiť, aby sa predišlo kolapsu. Daňoví poplatníci zaplatili za oddlžovanie zdravotníctva za posledných 10 rokov vyše 1 mld. eur. Toto je to bezplatné zdravotníctvo, o ktorom terajší moci páni hovoria?

Bude dobré ak na VÚC voľby pôjdete. Zároveň sa Vás však chcem opýtať, čo pre Vás a okres v ktorom žijete urobili doterajší poslanci? Ja tvrdím, že doterajší poslanci neurobili a nerobia nič. Dôkazom je napríklad aj množstvo poplatkov, ktoré lekári môžu od pacientov vyberať. Je ich cca 400 a rozhodujú o nich aj Vami platení zástupcovia. Nachádzajú sa tam poplatky, ktoré sú opodstatnené, no niektoré  predstavujú vrchol absurdnosti.  Čo takto  zaplatiť poplatok za telefonické objednanie vyšetrenia. Odhaduje sa, že lekári vyberú ročne na poplatkoch 1,5 až 2 miliardy eur. Osobne si myslím, že suma je ešte vyššia. Je chybné myslieť, že ak niekto nič nerobil osem, či dvanásť rokov, že zrovna teraz bude robiť pre občana. Treba si vziať príklad z parlamentných volieb v Českej republike. Je to jednoduché. Treba ísť voliť a vymeniť tých, ktorí  nič nerobia a len sledujú svoj osobný prospech.

Tiež som minulý týždeň navštívil redakciu Kysuckého večerníka  a požiadal som šéfredaktora Michala Fileka o uverejnenie tohto príspevku v tomto týždenníku. Pán Filek mi sľúbil, že sa na to pozrie a rozhodne sa, či to uverejní, alebo nie. Vo štvrtok 31.10. 2013 som s ním telefonoval  a pýtal som sa ho na to, či už môj príspevok čítal. Povedal mi, že ešte nemal čas. Zároveň sa ma opýtal, že prečo to chcem uverejniť práve teraz pred voľbami do VÚC. Odpovedal som mu, že preto, lebo chcem riaditeľa dotyčnej nemocnice vyzvať verejne na to, aby bezodkladne zverejnil mnou požadované informácie. Šéfredaktor Filek mi povedal, že on nie za zverejňovanie takýchto špinavosti pred voľbami . Tak som sa ho opýtal, že ak je tento môj príspevok špinavosť, či náhodou špinavosťou nie je aj to, že riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci – Ing. Martin Šenfeld porušuje zákon, keď mi odpoveď na moju žiadosť posiela už cca 1,5 mesiaca? Dnes, t.j. 04.11. 2013som so šéfredaktorom Filekom opäť telefonoval a pýtal sa na to, či to vedia tento týždeň zverejniť. Odpovedal, že to ešte nečítal. Ale že by to snáď išlo na budúci týždeň. S tým so samozrejme nesúhlasil.  A tak sa pýtam, či tento príspevok už na budúci týždeň nebude považovať za špinavosť?

 

Vážený pán, šéfredaktor Filek. Toto, čo dnes robím ja, by mala byť Vaša práca. Ste totiž novinár. Pýtať sa kompetentných ľudí, prečo niečo nefunguje, tak ako má, prečo sa napr. rozkrádajú , resp. nevyužívajú verejné- naše peniaze efektívne? Ale vcelku chápem, prečo to robiť nechcete. Či si to pripustíte alebo nie, tak momentálne je aj Váš týždenník závislý od peňazí tých, ktorí kandidujú vo voľbách a Vy si ich nechcete znepriateliť. Ani sa nečudujem, že si v tomto štáte každý robí čo chce, keď sú tu takýto novinári. O ich kvalite, odbornosti, ale hlavne nezávislosti mám svoj názor.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?