Keď ficovci klamú a kradnú, nie sú peniaze na nič

Autor: Štefan Kompánek | 13.10.2013 o 21:30 | (upravené 15.10.2013 o 19:09) Karma článku: 10,88 | Prečítané:  303x

Bolo to rečí o istotách. Po voľbách sa na istoty zabudlo. Veľa ľudí si od novej štátostrany mnoho sľubovalo. Vraj tu bude poriadok, budeme sa mať lepšie a neviem, čo ešte. Lenže s mocou jednej strany prišla aj chuť páchať o to väčšie pochybné kšefty.

Ešte prvá Ficova vláda má za ušami kauzu predaj emisií, výrazne pod cenu, kde podľa polície mohla vzniknúť škoda 66 mil. eur. Pred nedávnom však vyšlo najavo, že Polícia vyšetrovanie zastavila s vysvetlením, že daný skutok nie je trestným činom. Ministerstvo životného prostredia SR podalo proti tomuto zastaveniu sťažnosť. O veci bude rozhodovať prokurátor a keďže sme na Slovensku, nie je zrovna ťažké si predstaviť, ako to asi dopadne. Keď nejaký chudák ukradne v obchode čokoládu dostane nejaký ten rok basy. Ale keď sa kradnú milióny, skutok sa nestal. Z toho vyplýva, že zásadne treba kradnúť iba vo veľkom, lebo prílišná skromnosť sa tvrdo trestá.

Ďalšia z káuz- vyvlastnenie zdravotných poisťovní a jej vyvrcholenie. Luxemburský súd zablokoval 29,5 mil. eur pre spor s akcionárom Union zdravotnej poisťovne. Okrem toho slovenskí daňoví poplatníci prišli už o cca 26,5 mil. eur za právne služby. Navyše je zaujímavé, že Slovensko zaplatilo za právne služby advokátskej kancelárii 13 mil. eur a spoločnosť Achmea iba 3 mil. eur. Nuž čo, možno to Fico vyrovná z prostriedkov, ktoré zoženie vlastnou hlavou a nie z našich daní.

A to vláda bola ešte ochotná uvoľniť 400 mil. eur. pre Pentu za poisťovňu Dôvera. Hlavne, že na zvýšenie platov sestrám sa peniaze nenašli. Pokračovanie frašky pod názvom vyvlastnenie zdravotných poisťovní sa zatiaľ nekoná, lebo vraj nie sú peniaze.

Taktiež napr. také Kaliňákové tendre, kde reklamné a iné služby pre projekty financované z európskych peňazí v hodnote 130 mil. eur pre 25 štátnych a verejných inštitúcií mala obstarávať Regionálna obstarávacia agentúra v Horných Plachtinciach, ktorá vznikla len cca dva týždne pred tým, ako vôbec vyhlásila súťaž.

Momentálne čerstvá téma okolo prevzatia stratovej časti SPP. Štát, teda my všetci, preberieme na seba dlh vo výške 120 mil. eur, ktorý sa každý rok zvyšuje o cca 60- 70 mil. eur. Náš predseda vlády nám totiž zagarantoval, že sa nebudú zvyšovať ceny plynu. To, že ich má SPP najdrahšie je už samozrejme iná vec. Inak, zaujímavé je, že alternatívny predajcovia majú nižšie ceny a aj z nich vedia vytvoriť zisk a SPP má najdrahšie ceny a je v strate. Veď nie je umenie vytvoriť zisk, ale garantovať stratu. Je nehorázne, že ten, ktorému tak záleží na ľuďoch dovolil, aby si tzv. investori kúpili SPP za peniaze SPP. To isté mohla urobiť aj vláda. Už sa opakujem, ale hlavne, že bola ochota vyplatiť cca 400 mil. eur Pente za poisťovňu Dôvera.

Pre voličov Smeru podotýkam, že cenu plynu bude reálne určovať ten, kto vlastní rúry a nie obchodník, ktorým je SPP. Takže, ak budú chcieť noví majitelia zvyšných častí plynární zvýšiť cenu za plyn pre SPP, tak s tým asi ťažko niekto niečo urobí. A garantovať stratu, tak to je fakt silná káva. Môžete hádať, kto to asi zaplatí?

Tento rok tiež vyšlo najavo, že Slovenská republika bude musieť vrátiť Bruselu peniaze z euro fondov, ktoré už boli načerpané, a to by malo činiť niekoľko sto miliónov eur. Sranda je, že úradníci z Bruselu po preverení situácie na Slovensku skonštatujú, že bol porušený zákon o verejnom obstarávaní a naša polícia, resp. vyšetrovateľ tvrdí, že nenašiel pochybenie. Nie je žiadnym tajomstvom, že pri vybavovaní euro fondov sa požaduje nemalé všimné.

Na miesto skutočného šetrenia zdvihneme napr. živnostníkom odvody, zavedieme bankový odvod a tvárime sa, že zdierame banky, či zvýšime daňové zaťaženie firiem. Najnovším bonusom pre firmy zo strany ministra Kažimíra je daň zo straty. Skutočne úchvatné.

Vláda zháňa peniaze, kde sa dá, núti obce aby škrtali v rozpočtoch a tie tvrdia, že nemajú kde. Vláda sa sama na sebe pritom evidentne šetriť nechystá. Zasadnutia vlády v regiónoch nie sú zadarmo , a to rozhadzovanie miliónov, je ako by dávali z vlastného. Zvýšenie platov pre štátnych úradníkov, ktoré nás bude stáť 89 mil. eur a zvýšenie platov učiteľov vo výške cca 80 mil. eur, to potvrdzuje. Alebo prežieranie našich peňazí na rekonštrukciu štadiónov. Tak napr. v Topoľčanoch chce mesto rekonštruovať štadión, pričom potrebuje 500 000,-€. Nuž čo majú robiť, keď pán premiér sľúbil ďalších 250 000,-€. Štadión bude mať kapacitu 3 000 divákov, pričom priemerná návštevnosť v poslednej sezóne dosiahla rekordných 200 divákov na zápas. Zmysluplná investícia, čo poviete?

Namiesto skutočných škrtov vo vládnych výdavkoch vláda hľadá zdroje v polo štátnych podnikoch, cez tzv. super dividendy. Majetok nejakej štátnej firmy sa na novo účtovne precení a tá má akože vyššiu hodnotu. Problém nastáva vtedy, keď má dotyčná firma poslať štátu na účet spomínanú dividendu. Keďže dotyčná polo štátna firma nemá bubáky, musí samozrejme vydať dlhopisy. A tak sa prenesie dlh zo štátu na danú firmu. Preto super dividendy, lebo červení bratia nevedia šetriť.

Dlh Slovenska utešene stúpa a atakuje hranicu 55% HDP. A to vláda aj kreatívne účtuje, lebo do štátneho dlhu nezapočítava dlhy nemocníc. Jednoducho sa tvári, že žiadne nie sú. Mimochodom, celkový dlh v zdravotníctve je cca 300 mil. eur. Ak bude chcieť vláda odvrátiť kolaps, bude musieť o nejaký čas opäť oddlžovať. Daňoví poplatníci zaplatili za oddlžovanie zdravotníctva za posledných 10 rokov vyše 1 mld. eur. A to si platíme zdravotné poistenie. Tomu sa povie bezplatné zdravotníctvo.

Ak by sme započítali aj dlhy nemocníc, tak hranicu dlhu 57% HDP tu už máme a vláda bude musieť pripraviť vyrovnaný rozpočet. Vláde sa podarilo vybrať na daniach o cca 120 mil. eur viac, ale čo z toho, keď stále chýba cca 2,77 mld. eur. Kdeže je tá daňová kobra? Na miesto odhaľovania daňových podvodov, vláda zavedie už spomínanú daň zo straty. A tak sa ešte raz pýtam, na čo si platíme finančnú správu?

Na Slovensku je v platnosti zákon o poukazovaní pôvodu majetku. Je tu aj dostatok ,, šikovných“ ľudí, ktorý akoby zo dňa na deň prišli k veľkým majetkom. Ako napr. syn ministra Jahnátka. Kdeže sú tí ľudia z finančnej správy, aby preverili, či človek má také príjmy, aby si onen luxus mohol dovoliť?

Tí, ktorých platíme zo svojich daní a ktorí majú určitú moc o niečom rozhodovať, by mali povinnosť každoročne strpieť preverovanie ich majetku. Nielen ich, ale všetkých svojich príbuzných. Medzi ľudí, ktorých by sa to malo týkať by mali patriť napr. sudcovia, prokurátori, finančná správa, ministri vlády, poslanci, ľudia vo fonde národného majetku, riaditelia nemocníc, policajní vyšetrovatelia........atď.

Na Slovensku by bolo dosť peňazí pre všetkých a na všetko. Stačilo by však trošku skromnosti, nebyť nenažraný a hlavne nekradnúť. Mám pocit, že na Slovensku je už taký bordel, že to nenapraví ani známy majster Poriadok.

Mimochodom, keď tak nad tým uvažujem, je veľká škoda, že v USA momentálne nemajú politika napr. typu Róbert Fico. Prezident Obama by ho mal požiadať o radu. Fico by mu snáď poradil, ako zohnať peniaze do rozpočtu vlastnou hlavou. To by Obama zabil dve muchy jednou ranou. Mal by konečne prachy a Kongres by si mohol akurát tak pískať.

Ak viete, že nejakí voli-či vo Vašom okolí dali vo voľbách svoje hlasy strane SMER, tak sa ich prosím opýtajte, ktoré že sú to tie istoty, ktoré im súdruhovia sľúbili. Tiež im vysvetlite, že pokiaľ sa napr. budú zvyšovať dane pre firmy, tak sa môže stať, že daná firma môže obmedziť investície do svojho rozvoja, v horšom prípade prídu o prácu oni, alebo ich deti. Vysvetlite im, že tie super dividendy slúžia na to, aby sa vláda zadarmo dostala k peniazom. Tie sa v konečnom dôsledku iba prežerú a neušetrí sa vôbec nič. Naopak, o pár rokov budú musieť tieto firmy tie peniaze vrátiť. Pretože ich získali vydaním dlhopisov a tie sa budú musieť splatiť. Kde majú títo voli-či záruku, že napr. nebudú viac platiť za elektrinu? Veď súdruh Fico, už vtedy bude možno niekde inde a bude mu jedno, čo bude po ňom. Ak ste to milé teliatka ešte nepochopili, tak Vaše istoty sú už na účtoch takých machrov, ako napr. Jachty@Tunely a podobne. O Vašej budúcnosti rozhoduje človek, ktorý sa nikdy v živote ničím poriadnym neživil, len parazitoval s Vašich daní. Jediné čo vie, je urobiť tisíc klikov, čo je však pre riadenie krajiny veľmi málo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?